Cyklamát E952
Cyklamát patří mezi nejpoúžívanější, levná, synteticky vyráběná, nekalorická sladidla. V přírodě se volně nevyskytuje.
Vyrábí se přidáváním hydroxidu sodného nebo hydroxidu vápenatého do látky zvané cyklohexylamin. Pod kódové označení E952 patří kyselina cyklamová a její soli cyklamát sodny nebo cyklamát vápenatý. Vynalezen byl prakticky náhodou při vývoji antipyretik v roce 1937 na Univerzitě Illinois v USA. Donedávna byl v České republice zakázán. To ale změnila nařízení EU a od roku 2002 může být znovu využíván. Ve Velké Británii a USA se používat nesmí.
Jeho hlavní využití je ve farmaceutickém a potravinářském průmyslu. Pro nás je samozřejmě důležité jeho využívání jako přísada v nealkoholických nápojích. Sladkost nápoji cyklamát dodává 30x až 80x vyšší než sacharóza. Zpravidla jeho sladkost nedoprovází žádná pachuť, ikdyž při vyšších koncentracích chutna hořce. U některých lidí může vyvolat pocit kovové pachuti. Z důvodu možného vzniku hořké chuti se Cyklamát často použivá v kombinaci se sacharinem a smícháním těchto dvou sladidel dochází k vzájemnému potlačení hořké chuti.
Podle dostupných informací by neměla být denní přijatelná dávka tzv. ADI (Acceptable Daily Intake) 7 mg na 1 kg lidské váhy. Pro nás je důležitý údaj přidávání cyklamátu do nelkoholických nápojů a ten je na úrovni 250 mg/l nápoje. Pro zajímavost u jemného a trvanlivého pečiva a cukrářských výrobků určených pro speciální nutriční výživu je nejvyšší povolené množství 1600 mg na 1 kg výrobku. Problém mám s tím, že vyrobci nejsou povinni udávat množství sladidel v nápoji obsažených. Čili budeme muset počkat až budu mít laborku a tam budu vše rozebírat.
Proběhlo mnoho studií na téme škodlivosti cyklamátů. Cyklamáty se v těle částečně přeměnují zpátky na látku cyklohexylamin. Tato látka je spojována s rakovinou vylučovacího ústrojí, což prokázaly testy na krysách. Nejnovější studie ale toto tvrzení vyvrátily. Přesto se nedoporučuje překračovat doporučenou denní dávku sladidla. Můj názor je jednoduchý – nekupujte nápoje obsahující cyklamáty.
Zdroje:
- 1. FAJKUSOVÁ, Kristýna. Je to sladké a cukr to není. Co je to? Brno, 2010. Bakalářská práce. Masarykova univerzita v Brně, Fakulta lékařská.
- 2. SZÚ. Prídatné látky (aditiva) v potravinách.</a>
- 3. Vyhláška č.4,sbírky zákonů č.4/2008
- 4. Chemické listy